10 spôsobov ako posilniť imunitu

18.01.2022

1. POHYB NA ČERSTVOM VZDUCHU

Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu. Športujte niekoľkokrát v týždni na čerstvom vzduchu. Stačí aj rýchla chôdza, Nordic walking. V lete oceníte aj vedľajší efekt- podporíte v tele tvorbu vitamínu D.

2. POSILŇUJTE ČREVNÚ MIKROFLÓRU

Približne 70% buniek zodpovedných za imunitu sídli v črevách. Posilňujte črevnú mikroflóru cielene probiotickou stravou, ako je kefír, jogurt, bryndza ale aj kyslá kapusta či kvasené uhorky.

3. REDUKUJTE STRES

Hormón kortizol tlmí tvorbu protilátok a buniek zodpovedných za imunitné reakcie. Preto pravidelne oddychujte, relaxujte.

4. PESTRÁ STRAVA

Vitamíny a prírodné látky sú palivom pre našu imunitu. Preto konzumujte veľa čerstvého ovocia a zeleniny. Čím pestrejší mix, tým lepšie a optimálnejšie zloženie vitamínov a prírodných látok. Jedzte každý deň dúhu - podľa možností ovocie a zeleninu celého farebného spektra dúhy.

5. INTERVALOVÉ HLADOVANIE

Intervalové hladovanie je teraz veľmi aktuálna téma. Počas hladovania sa totiž odbúravajú a vylučujú z tela odpadové látky, telo sa takpovediac čistí. Nie je potrebné držať očistné hladovky, stačí po 18.tej hodine nejsť.

6. NEFAJČIŤ 

Fajčenie oslabuje imunitný systém, fajčiari majú v krvi nižšie hladiny protilátok, ktoré zodpovedajú za obranyschopnosť organizmu.

7. ZABUDNITE NA CUKOR

Cukor oslabuje imunitný systém, zvýšene hladiny cukru v krvi podmieňujú zápal v tele. Preto  znížte príjem všetkých sladených nápojov, sladkostí a výrobkov z bielej múky na minimum.

8. ELIMINUJTE ALKOHOL

Alkohol je pre telo jed, oslabuje imunitu, tlmí regeneráciu organizmu. Preto si ho vychutnávajte len v malých množstvách.

9. OTUŽOVANIE

Nemusia byť z Vás hneď ľadové medvede. Stačí striedanie teplej a studenej sprchy na podporu prekrvenia a posilnenie imunity. Začnite postupne, prioritne na rukách a nohách. Výborná na posilnenie imunity je sauna s následným ľadovým ochladením.

10. DOSTATOČNÝ SPÁNOK

V spánku naberáme energiu, telo regeneruje a imunitný systém produkuje celý rad obranných mechanizmov. Optimálnych je 7-8 hodín spánku, ideálne v pravidelnom rytme.