Vitamin C

03.01.2020

O vitamíne C sme už toho veľa počuli, aj čítali. Učili sme sa, prečo máme jesť čerstvé ovocie a zeleninu, ako si máme dať pri chorobe čaj s citrónom a s medom. Tak to robili naši rodičia, aj starí rodičia a boli zdraví. Dnes ale všade čítame, ako máme užívať tabletky C vitamínu a najnovšie sa odorúča aj jeho podanie priamo do žily. Ale je to vôbec treba? Pýtajú sa mnohí z Vás.

Pokiaľ by sme žili ako naši rodičia a prarodičia, možno by to treba nebolo. Ale doba sa zmenila, náš životný štýl sa výrazne zrýchlil, ovocie kupujeme v supermarketoch, často dovážané. To sa zbiera ešte nezrelé a dozrieva cestou v kamiónoch. Vitamín C však nie je stabilný, pôsobením svetla sa rozkladá. Dlhodobým skladovaním sa jeho množstvo v ovocí a zelenine výrazne znižuje. A čerstvé ovocie, odtrhnuté priamo zo stromu , dnes konzumuje už len málokto.

Ako pôsobí vonkajšie prostredie na náš organizumus?

V dnešnej dobe je náš organizmus vystavený obrovskému tlaku vonkajšieho prostredia. Denno-denne prichádzame do kontaktu s veľkým množstvom baktérií, vírusov. A to nielen v novodobých open-space kanceláriach, ale aj v nákupných centrách, dopravných prostriedkoch, v letiskových halach, lietadlách, školách, škôlkach. V'daka velkej variabilite potravín, ich konzervovaniu, prifarbovaniu a dochucovaniu prijímame v potrave omnoho viac alergénov. Infekcie ako aj alergény spôsobujú v našom organizme tzv. oxidačný stres. Ten poškodzuje tkanivo, vzniká akútny alebo chronický zápal, ktorý sa potom navonok prejavuje rôznymi formami potravinovej intolerancie, alergiami, chronickými zápalom, v podobe kožných zmien, bolesťami kĺbov, svalov, chronickou únavou , vyčerpaním. A práve tu pôsobí vitamín C. Ako hlavný antioxidant zabraňuje poškodeniu tkanív vznikajúcivh práve v dôsledku oxidačného stresu. Jeho spotreba je vtedy obrovská. Pri akútnych bakteriálnych zápaloch môže v priebehu niekoľko hodín klesnúť jeho hladina takmer o polovicu, pri vírusových až na hranicu skorbutu.

Ako môže tomuto všetkému zabrániť?

Životné prostredie, vonkajší svet zmeniť nemôžeme. Môžeme však urobiť jedno, a to podporiť náš organizmus v obranyschopnosti. Veľakrát siahneme po tabletke vitamínu C. Avšak pri takomto užívaní sa v tráviacom trakte vstrebe jednorázovo len 200 mg. Ale čo robiť, ak je jeho potreba omnoho vyššia? Pri infúznom podaní sa vitamín C dostane priamo do krvného obehu, a to v niekoľkonásobne vyšších dávkach ako pri tabletkovom podaní a putuje cielene do tkanív, ktoré si zoberú práve toľko, koľko ho práve potrebujú. Len minimálne množstvo vitaminu C sa vylúči močom. Tým sa znížuje riziko jeho hromadenia v močových cestách a tvorba močových kameňov. Vitamín C je telu prirodzený, nemá vedľajšie účinky.

Kedy a ako často je vhodné podávať vitamín C infúznou formou?

Vitamín C je možné podávať pri liečbe mnohých ochorení: zápalových - bakteriálnych alebo vírusových, sezónnych, celoročných, potravinových alergiách, pri oslabenej imunite, ako aj pooperačne, pri hojení rán, pri bolestiach svalov a kĺbov.

Jeho preventívne podanie je vhodné predovšetkým u športovcov, pri vyšších športových výkonoch, u fajčiarov, seniorov, ale aj učiteľov. Infúzne podávanie vitamínu C je vhodné taktiež pre letecký personál, obchodných cestujúcich, zdravotnícky personál, pre ľudí, ktorí pracujú s RTG žiarením, pre zamestnancov podnikov, ktorí prichádzajú do kontaktu s toxínmi.

Preventívne by sa mal podávať aj pri extrémnej psychickej záťaži, dlhotrvajúcom strese, extrémnych diétach, črevnej malabsorpcii (celiakia je ochorenie charakterizované poškodením tenkého čreva, spojeným so zníženou schopnosťou absorbovať, vstrebávať živiny z čreva).

Je vhodný aj pre pacientov, ktorí dlhodobo užívajú lieky, pri ktorých sa zvyšuje spotreba vitamínu C: a to pri liečbe kortikoidmi, antidepresívami, tetracyklínmi, pri perorálnej antikoncepcii.

V neposlednom rade, Vitamín C pôsobí na tvorbu kolagénu, tým spomaľuje tvorbu vrások a zabraňuje starnutiu pleti, jeho anti-aging efekt využíva kozmetický priemysel v rôznych pleťových serach.

Viac informácii o infúznom Vitamíne C nájdete na stránke firmy Pascoe- https://www.pascoe.sk