Aktuálne informácie pre pacientov s ochorením COVID 19.

05.12.2021
Vzhľadom na aktuálnu situáciu sa opakovane stretávam s otázkou čo ďalej pri pozitívnom teste?  rozhodla som sa  touto cestou uviesť niektoré základné informácie o ďalšom postupe.



TEST NA COVID-19

V prípade, ak máte prejavy akútneho infekčného ochorenia s podozrením na ochorenie vírusom Covid 19, alebo ak ste boli v kontakte s pozitívnou osobou, žijete s ňou v domácnosti, alebo Vám vyšiel pozitívny domáci  antigénový test na Covid 19, je potrebné realizovať PCR test na Covid 19. Môžete sa objednať prostredníctvom stránky korona.gov.sk. Toto testovanie je bezplatné a máte naň nárok 2x mesačne. V prípade, ak uvediete dôvod testovania kontakt s pozitívnou osobou , objednaní budete na 5.deň od dňa kontaktu. Ak už máte prejavy ochorenia a tieto uvediete do dotazníka, budete objednaní skôr. Na PCR testovanie sa môžete objednať aj cestou súkromných laboratórií. v tom prípade si však vyšetrenie musíte uhradiť. 

Testovanie na ochorenie Covid 19 pomocou PCR je dôležité pre vystavenie Covid PASS-u, resp. obdržanie QR kódu.  Ak sa ochorenie stanoví antigénovým  testom, obdržíte  potvrdenie o prekonaní ochorenia  bez QR kódu. Potvrdenie o prekonaní ochorenia sa nevystavuje po vyšetrení protilátok v krvi a pri domácich samotestoch.


PRÁCENESCHOPNOSŤ

V prípade, ak pre karanténne opatrenia alebo ochorenie  potrebujete práceneschopnosť - PN  je potrebné ma kontaktovať telefonicky alebo mailom. Bude Vám vystavená PN bez diagnózy, ktorá sa uvedie dodatočne, pri obdržaní výsledku testu.  Pozor! Po práceneschopnosť nechodíte do ambulancie, ale požiadate o ňu na stránke sociálnej poisťovne : socpoist.sk - ako pandemickú PN. Na vystavenie práceneshopnosti potrebujem Vaše  kontaktné údaje - adresu trvalého pobytu, adresu, na ktorej sa budete počas PN zdržiavať, údaje o zamestnávateľovi. Taktiež nezabudnite priložiť aj telefónne číslo, na ktorom budete dostupní počas PN. V prípade karantény sa PN ukončuje na 5.deň, resp. v deň obdržania negatívneho výsledku PCR testu. V prípade ochorenia Covid 19 zotrvávate v karanténe 10 dní od obdržania pozitívneho výsledku. Na ukončenie PN nie je potrebný antigénový ani PCR test. Po PN nechodíte, tú Vám odošlem ja do sociálnej poisťovne. Potvrdenie o prekonaní ochorenia obdržíte v podobe QR kódu z NCZI. V prípade pozitívneho antigénového testu Vám potvrdenie vystavím, po toto sa musíte dostaviť osobne.

LIEČBA OCHORENIA V DOMÁCOM PROSTREDÍ

Ako už isto viete, ochorenie Covid 19 je veľmi nevyspytateľné ochorenie, ktoré má veľmi variabilným  priebehom. Liečba sa riadi aktuálnymi ťažkosťami. Prejavuje ako vírusové ochorenie, ktoré postihuje prioritne dýchacie cesty, svaly, kĺby, sprievodným prejavom sú vysoké horúčky, kašeľ, nádcha, bolesti hlavy.  Vírus je veľmi agresívny a veľmi agresívne napáda imunitný systém. Jeho nebezpečie, alebo zákernosť sa prejavuje vyvolaním tzv. cytokínovej búrky, veľmi silnej  zápalovej  reakcie. Táto sa zvyčajne prejavuje na 7. až 10. deň od začitku ochorenia.  Preto je potrebné hneď na začiatku podporiť imunitný systém organizmu.

PODPORA IMUNITY ORGANIZMU

Pre podporu imunity organizmu je dôležitý  predovšetkým kľud na lôžku, dostatok spánku, zvýšený príjem tekutín.  Vhodné sú bylinkové čaje  jemne sladené medom alebo riedené ovocné šťavy izbovej teploty.  Strava by mala byť ľahká, nedráždivá. Veľmi potrebné  je dopĺňanie  vitamínov, predovšetkým vitamínu C.  Vitamín C spolu so Zinkom sú kľúčovými prvkami pri protivírusovej imunite. Vitamín C odporúčam užívať v domácom prostredí v tzv. lipozomálnej forme, pri ktorej sa v krvi dosiahnu vyššie hodnoty, ako pri tabletkovom podaní. Zaujal ma aj produkt Goldvit C v ampulkovom balení 1000miligramov. Denne je možné podať až do 2000mg vitamínu C rozdelených v niekoľkých denných dávkach. Pri vírusových ochoreniach je spotreba vitamínu C obrovská,   ak by boli dávky aj vyššie, organizmus ho močom vylúči, v tele sa nehromadí. To je rozdiel oproti D vitamínu, ktorý je rozpustný v tukoch, v tele sa ukladá a jeho nadmerné užívanie môže  pôsobiť  toxicky.  Preto, ak dlhodobo užívate Vitamín D, nie je potrebné jeho dávky výrazne zvyšovať. To isté platí aj pre Zinok, ak ho pravidelne neužívate, môžete počas ochorenia  denne užívať aj  25 mg denne. Mňa osobne oslovili produkty firmy AdellaDavis od slovenskeho vyrobcu. Môžete ich zakúpiť na stránke vitaminyprezdravie.sk.  Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne majú na vitamíny firmy AdellaDavis zľavu 10%. Viac informácií nájdete na stránke poisťovne.

Ak Vás trápi kašeľ , je potrebné rozlíšiť, či je suchý- ten je potrebné tlmiť, alebo vlhký , ten naopak  treba podporovať. Pozitívne pri ochorení Covid 19 sa hodnotí efekt mukolytík - ako je Solmucol, Mucosolvan, Ambrobene, alebo  Erdomedu. Vhodn sú pri vlhkom kašli, uvoľňujú hlieny a uľahčujú vykašliavanie.  Pri suchom a dusivom kašli sú vhodné antitusiká - Stoptussin, Bromhexin alebo Pleumolysin, tie kašeľ naopak tlmia. Sú vhodné na noc, aby spánok nebol prerušovaný kašľom.

Pri vysokej teplote je vhodný Paracetamol, resp. Paralen, môžete použiť do maximálnej dávky 2000mgv- čo sú 4 tabletky denne. Pozor na prípravky Theraflu alebo Coldrex, ktoré obsahujú vysoké dávky paracetamolu, a k tomu aj efedrín, ktorý môže u citlivých ľudí spôsobiť búšenie srdca, zvýšenie tlaku krvi, nespavosť. Preto odporúčam striedanie Paralenu napríklad s Ibuprofenom, Ten má  aj protizápalové účinky.  Veľmi pozitívne pacienti hodnota  Flector, ktorý výborne účinkuje nielen na teplotu ale aj na sprievodné bolesti kĺbov, svalov a hlavy.

ANTIBIOTIKÁ.

Tu je veľký otáznik. Pri vírusových ochoreniach antibiotiká  nie sú indikokvané. Pri silnom oslabení imunity môže dôjsť k pomnoženiu baktérií a následným sekundárnym bakteriálnym zápalom. Preto, ak trvá teplota nad 38 st.C viac ako štyri dni, je vhodné ich pridať do liečby, aby sa zabránilo ďalšiemu prehlbovaniu infekcie, zápalu.

KYSLÍK

Ako už mnohí viete, Covid 19 spôsobuje u niektorých pacientov vírusový zápal pľúc. Ten sa prejavuje okrem suchého, alebo aj vlhkého kašľa aj sťaženým dýchaním, pocitom zadýchavania sa pri bežných aktivitách, ako napr. pri jedení, alebo toalete. V tomto prípade je veľkým pomocníkom pulzný oxymeter, čo je drobný merač, ktorý sa "pripne" na prst- ukazovák. Optimálna hladina kyslíka v krvi je približne 96-98%.  V prípade, ak hodnoty klesajú, pod 90% je dobré doplnť kyslík dýchacím prístrojom ( nakoľko ten je pomerne ťažké zohnať, objavila som v DM kyslíkovú vodu. Je to novinka, voda obohatená kyslíkom, určite vhodné vyskúšať ). Pri poklese hodnôt saturácie kyslíka pod 90-85% je vhodné už kontaktovať RZP za účelom ďalších vyšetrení. Záleží však aj od toho, či pacient trpí nejakými pridruženými ochoreniami.

OSTATNÉ

Na podporu protivírusovej  imunity  je taktiež možné podanie lieku Isoprinosine ( viazaný na lekársky recept ).Podanie Ivermektínu je veľmi kontroverzné, nakoľko jeho pozitívny účinok nebol potvrdený.

MONOKLONÁLNE PROTILÁTKY

U indikovaných pacientov  nad 65 rokov, ktorí majú pozitívny PCR test na Covid 19 sa aktuálne, čo najskôr od diagnostikovania ochorenia podávajú tzv. monoklonálne protilátky. Tie sa podávajú ambulantnou formou  v podobe cca hodinovej infúzie, a to na Klinike infektológie a geografickej medicíny na Kramároch. V prípade, ak máte záujem o podanie, tak ma kontaktujte.


A  na záver všetkým prajem skoré uzdravenie!!!

MUDr. Štipkalová

P.S. stránku budem aktualizovať