Koronavírus

26.02.2020

https://www.zdravie.sk/clanok/57934/cinania-testuju-infuzny-vitamin-c-ako-moznu-ochranu-proti-koronavirusu

Čo je koronavírus?

Koronavírus parí do skupiny vírusov.  Spôsobuje  ochorenie podobné chrípke - od ľahkého prechladnutia až po závažné infekcie dýchacieho systému, zápal pľúc.  Prenáša sa kvapôčkovou infekciou pri kýchaní a kašlaní, môže sa prenášať aj telesnými tekutinami. Prenos sa uskutočnuje z človeka na človeka, prenos medzi človekom a zvieraťom je nepravdepodobný. Taktiež zatiaľ nie sú informácie o dlhodobom prežívaní vírusu na predmetoch. Podľa doterajších sledovaní je málo pravdepodobné, že by sa vírus mohol šíriť napr. poštovou zásielkou. Inkubačná doba- to je čas od nakazenia sa až po prejav prvých príznakov, sa popisuje od 1 až  14 dní, aj keď doterajšie prípady mali inkubačný čas cca 5 dní. Veľmi dôležité je uvedomiť si, že pacient je infekčný už v čase nakazenia, nielen v čase objavenia sa prvých príznakov.

Čo robiť, aby sme sa nenakazili?

Na vzniku ochorenia sa podieľajú tri hlavné faktory: virulentnosť, to je schopnosť vírusu spôsobovať ochorenie, ďalej množstvo vírusu, a nakoniec odolnosť, obranyschopnosť infikovaneho organizmu. 

Virulentnosť - alebo akási agresivita vírusu, jeho schopnosť vyvolať ochorenie, tá je daná samotným vírusom, tú ovplyvniť nevieme. 

Ako sa môžeme chrániť pred samotným vírusom?

Dôležité je vyhýbanie sa miestam, kde by sa vírus mohol nachádzať, šíriť. Preto je potrebné minimalizovať kontakt resp.pobyt v miestnostiach s veľkým množstvom ľudí, uzavretých, zle vetraných. Rizikové sú napr. lietadlá, letiská, autobusy, vlaky, nákupné centrá, ale aj fitness centrá, plavárne. Ak sa takémuto miestu neviete vyhnúť, vhodné je minimalizovať dľžku pobytu.  Nevyhnutné je aj časté umývanie rúk mydlom a vodou, môžete použiť aj alkoholový dezinfekčný prípravok na ruky. V prípade, ak ste v kontakte s kontakte s niekým, kto kýcha a kašle, urobte si odstup 1-2 metre, ak nemáte rúšku, použite aj papierovú hygienickú vreckovku, ktorou si prekryjete nos a ústa. Nezabudnite si potom vydezinfikovať ruky. Rukami si nechytajte tvár ani ústa.  

Ochranná rúška je určená skôr pre chorých, aby nešírili infekciu, nie ako ochrana pred vírusom.

Ako si môžeme posilniť imunitu?

Veľmi dôležitá je životospráva.  Dbať na plnohodnotnú stravu s dostatočným množstvom čerstvej zeleniny a ovocia, nezabúdať na kyslomliečne a kvasené potraviny, ktoré obsahujú veľa probiotických kultúr.  Vhodné sú aj doplnky výživy - vitamíny C a D, zinok, selén, výrobky z echinacey, hlivy ustricovej, probiotiká. Nezábudať na dostatok spánku,   vhodné je aj pravidelné otužovanie, prechádzky v prírode. Imunitu oslabuje stres, psychická záťaž, ale aj nadmerná fyzická aktivita.

Zdravý organizmus by mal infekciu zvládnuť. Ohrození sú predovšetkým starší ľudia, u ktorých sú pridružené ochorenia srdcovocievneho systému, cukrovkári, pacienti, ktorí sa liečia na ochorenia dýchacieho systému, astmu. Opatrní by mali byť aj fajčiari, nakolko cigaretový dym oslabuje sliznice dýchacích ciest, ktoré su miestom vstupu vírusovej infekcie. 

Antibiotiká vírusové ochorenie neliečia, môžu však zabrániť sekundárnej superinfekcii baktériami. Liečba je symptomatická.

Kedy vzniká podozrenie na infekciu?

Podozrenie vzniká u pacienta s prejavmi akútnej respiračnej infekcie, t.j. náhle vzniknutý jeden z príznakov: kašel, dýchavičnosť, bolesť hrdla, horúčka, ktorý do 14 dní pred nástupom príznakov bol v úzkom  kontakte s potvrdeným alebo pravdepodobným prípadom ochorenia na koronavírus, alebo do 14 dní pred nástupom príznakov cestoval do oblastí s prebiehajúcim prenosom koronavírusu v komunite.

Pre bližšie informácie kontaktujte:

Call centrum Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave: 0917 426 075, novykoronavirus@uvzsr.sk, kde Vám na Vaše otázky odpovedia špecialisti 24 hodín 7 dní v týždni.