CHRÍPKA

03.02.2020

Čo je chripka?

Chrípka je akútne infekčné ochorenie spôsobene vírusom. Začína sa náhle, takpovediac z plného zdravia a to celkovou slabosťou, zimnicou, bolesťami svalov a kĺbov. V priebehu hodín sa pridá aj teplota, ktorá zvyčajne vystúpi až na 38 - 39 st.C, bolesti hrdla, suchý a dusivý kašel, bolesti za hrudnou kosťou. V priebehu dvoch dní teplota postupne začne klesať, objaví sa nádcha. Ústup ťažkostí nastáva v priebehu 3-5 dní. K úplnému vyliečeniu dochádza približne za 7-14 dní. Inkubačná doba - čas od nakazenia až po vypuknutie príznakov- je približne 1-3 dni. Pacient je najinfekčnejší tesne pred vypuknutím a v čase vypuknutia ochorenia.

Ako sa lieči chrípka?

Nakoľko je chrípka ochorenie spôsobené vírusom, podanie  antibotík je neúčinné. Najdôležitejší je kľud na lôžku, dostatok spánku, nemenej dôležitý je aj dostatočný príjem tekutín. Odporúčam predovšetkým vlažné, ľahko sladené čaje s medom, zriedené ovocné šťavy, nesýtené minerálky. Príjem tekutín je nesmierne dôležitý, nakoľko v dôsledku zvýšeného potenia pri vysokých teplotách a zníženom príjme tekutín sa môže prechodne znížiť tlak krvi, môže dôjsť k závratom, až k odpadnutiu. Vysokú teplotu je vhodné znižovať antipyretikmi, napríklad paracetamolom. Bolesti svalov, kĺbov a hlavy napríklad Ibuprofenom.  Vhodné je aj striedanie  týchto dvoch liekov každé tri hodiny. Samozrejme netreba zabúdať aj na prípravky podporujúce imunitu, predovšetkým vitamín C, Zinok,  imunoglukány, extrakty echinacey, ale aj rôzne bylinky.

Komplikácie chrípky

Vírus chrípky pôsobí agresívne na sliznice dýchacieho systému. Tie sú  v dôsledku poškodenia  náchylnejšie na infekcie baktériami, ktoré sú bežne prítomné na slizniciach, dôjde k ich pomnoženiu a následne, pri oslabenej imunite môžu spôsobiť bakteriálny zápal. To sa prejaví  v klinickom obraze v pretrvávaní teplôt. Tie nemajú tendenciu k poklesu, naopak , majú sklon skôr k vzostupu, trvajú viac ako 48-72 hodín.  Zhorší sa kašel, nádcha, sťaží sa dýchanie. Vtedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.

Ochrana pred chrípkou

Dôležité je v čase chrípkovej epidémie ( najčastejšie január a február) vyhýbať sa spoločenským podujatiam, miestnostiam s vysokou koncentráciou ľudí, časté vetranie miestností, dodržiavanie hygieny ako časté umývanie rúk, používanie jednorázových vreckoviek. Nemenej dôležité je posilňovanie imunity: dostatok spánku, primeraná pohybová aktivita, dostatočný pohyb na čerstvom vzduchu, otužovanie.  V strave zvýšiť príjem čerstvého ovocia a zeleniny,  kvasenej zeleniny, kyslomliečnych výrobkov. V čase epidémie je vhodné zvýšiť príjem vitamínov C a D ,   Zinku.

U starších a oslabených osôb, predovštkým u osôb so závažnými ochoreniami kardiovaskulárneho systému a s ochorením dýchacích ciest , ako aj u osôb umiestnených v sociálnych zariadeniach je vhodné každoročné  očkovanie proti chrípke  a to najlepšie ešte v októbri a novembri pred vypukntím epidémie.